Co lubimy, a co nas drażni w Facebook Messengerze

Facebook ogłosił właśnie pozbycie się funkcji czatu w mobilnej aplikacji. Zmusił tym samym swoich użytkowników do pobrania Messengera, jeśli chcą korzystać z bezpośredniej komunikacji z przyjaciółmi. W Softonicu mamy różne opinie na temat tej decyzji – Jon nie popiera tego pomysłu, ale Suzie cieszy się już na samą myśl o takiej decyzji. Zapytamy ich, dlaczego.

Jon: Facebook nie powinien zmuszać nas do Messengera

Zainstalowałem Facebook Messengera (Android, iOS), gdy został wydany po raz pierwszy. Zrezygnowałem jednak z niego, gdyż wolę mieć wszystko co związane z Facebookiem w jednym miejscu. Wiadomości działały znakomicie w głównej aplikacji serwisu, więc po co wyrzucać je do osobnego tworu? Facebook to notoryczny pożeracz baterii już z jednej aplikacji! Nie chcę, żeby było dwukrotnie gorzej.

Jak informowaliśmy, Facebook wprowadza nową aplikację czatu dla systemów Android i iOS. Dzięki temu główna aplikacja powinna stać się szybsza i zużywać mniej baterii. Nowe funkcje komunikacyjne, takie jak połączenia głosowe, mają być dodawane już tylko do Facebook Messengera.

Dla ludzi, którzy wykorzystują Facebooka do szybkich wiadomości, irytujące jest otwieranie czegokolwiek poza bazową aplikacją portalu. Ja nie używam czatu Facebooka do pisania wiadomości, tak jak na przykład WhatsAppa (Android, iOS), ale jak widać, taki jest cel firmy. Jestem w pełni zadowolony z dotychczasowych możliwości Facebooka na iOS-ie (za pośrednictwem iPhone’a 5S) i nie chcę zaśmiecać swojego ekranu głównego kolejną aplikacją od Facebooka. Niestety, firma planuje chyba cały zestaw aplikacji dla swoich usług i wygląda na to, że użytkownicy iOS-a będą musieli zrobić osobny ekran tylko dla nich.

Facebook twierdzi, że stosując oddzielne aplikacje, wzmocni ich szybkość. Ja jednak nie zauważyłem tego do tej pory. Pokusiłbym się nawet na stwierdzenie, że tracimy w ten sposób więcej czasu, bo przełączanie się pomiędzy aplikacjami jest średnio wygodne.

Inną zastanawiającą sprawą jest współdziałanie Facebook MessengeraWhatsAppa. Ten ostatni został przecież kupiony przez Facebooka. Choć jak zapewnia CEO WhatsAppa, Jan Koum, wszystko ma pozostać po staremu. Jednak bardzo dziwne jest, że jedna firma będzie chciała rozwijać dwa konkurencyjne dla siebie produkty.

Facebook jest wysoko w czołówce aplikacji, które najbardziej zużywają baterie. Nie chcę zatem być zmuszony do korzystania z osobnego Messengera, który będzie wyciągał dodatkowe pokłady cennej energii smartfona. Przełączanie się pomiędzy aplikacjami nigdy nie będzie tak proste i szybkie jak funkcjonowanie wszystkich funkcji w jednym miejscu.

Suzie: Nie mogę się doczekać wyrzucenia czatu z głównej aplikacji Facebooka

Naprawdę podoba mi się idea oddzielnej aplikacji Facebook Messengera. Po zainstalowaniu go, kiedy wyszedł pierwszy raz, nie chcę wracać do tego, co było wcześniej. Chociaż sama korzystam z iPhone’a 4 działającego na iOS-ie 7.1, gdzie aplikacja Faceebooka nie działa zbyt szybko, a doświadczenie podpowiada, iż Messenger będzie działał podobnie. Dodatkowo przełączanie się pomiędzy aplikacjami nie jest najlepszą metodą, choć wygląd czatu jest całkiem ładny i cieszy oko. Nie jest to także najszybsza metoda, co może mieć znaczenie dla wielu użytkowników, chociaż ja jestem przyzwyczajona do wolniejszego działania większości aplikacji na starszym modelu iPhone’a.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że ja po prostu chce korzystać z osobnych aplikacji Facebooka i Facebook Messengera. Dla mnie obie aplikacje służą zupełnie do czegoś innego i nie dziwię się, że zostają w ten sposób podzielone.

Facebooka używam głównie po to, aby przejrzeć, co ciekawego wrzucili moi znajomi, lub zobaczyć najważniejsze informacje. Funkcja wysyłania wiadomości jest tutaj drugorzędna. Jednak biorąc do ręki telefon, od razu na myśl przychodzi mi czat i możliwość rozmowy z przyjaciółmi. Mimo że do takiej komunikacji najczęściej używam WhatsAppa, to w przeciwieństwie do Jona, Messenger również odgrywa tutaj ważną rolę. Posiadanie osobnej aplikacji do czatu jest z pewnością dużo prostsze, aby skomunikować się ze znajomymi.

Ze wszystkich planowanych aktualizacji Messengera mój wzrok najmocniej przykuła ostatnio dodana funkcja połączeń głosowych. Myślę, że to nawet sensowniejsze dodać tę funkcję do Messengera niż do głównej aplikacji. Jednak zgadzam się z Jonem, że jest coś dziwnego w posiadaniu i rozwijaniu dwóch podobnych aplikacji (Messenger i WhatsApp).

W każdym bądź razie będę zadowolona, gdy w końcu pozbędę się duplikatów wiadomości, a czat pozostanie jedynie w Facebook Messengerze.

Nie można walczyć z nieuniknionym

Bez względu na to, czy się to nam podoba, czy nie, zmiany zostaną już wkrótce wprowadzone zarówno na Androida, jak i na iOS-a. Pierwsi zobaczą je użytkownicy w Europie. Jednak już teraz możesz pobrać Facebook Messengera dla iOS-a Androida.

Zobacz także:

Facebook Messenger debiutuje na tabletach iPad

W ubiegłym tygodniu wydana została samodzielna aplikacji Facebook Messenger na iPada. Oczywiście funkcję czatu możecie znaleźć od dawna w osobnej aplikacji portalu społecznościowego, ale wkrótce będzie ona zablokowana. Facebook chce oddzielić Messengera od głównej funkcjonalności czatu.

Jak wygląda nowa aplikacja popularnego komunikatora? Po lewej stronie znajduje się kolumna z naszymi kontaktami, a prawą, większą cześć ekranu, zajmuje sam czat.

Facebook Messenger na iPada

Podczas rozmowy można wysyłać obrazki, dodawać swoje położenie, nagrywać wiadomości głosowe i umieszczać naklejki. Istnieje też opcja wykonania połączenia telefonicznego, ale druga osoba też musi w takim wypadku korzystać z Facebook Messengera.

Dużą wadą aplikacji jest brak tzw. chat heads, czyli „pływających” po ekranie ikonek oznaczających trwający czat. Są one dostępne w aplikacji Facebooka na iOS-a oraz Androida.

Powiązane programy:

Zobacz także:

Źródło: iTunes

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze

Nowy Facebook Messenger z funkcją szybkiego robienia i wysyłania zdjęć

Facebook Messenger doczekał się aktualizacji, która przyniosła zmiany w wyglądzie aplikacji oraz nowe funkcje. Teraz dzielenie się różnymi treściami, takimi jak zdjęcia, wideo, naklejki, czy audio jest jeszcze szybsze i łatwiejsze.

Najważniejszą zmianą, którą wprowadza nowy wygląd Facebook Messengera, jest możliwość robienia zdjęcia bez opuszczania okna czatu. Jest to możliwe dzięki integracji interfejsu aparatu w tym samym oknie, w którym do tej pory można było tylko wybierać zdjęcia czy naklejki do wysłania.

Facebook Messenger Facebook Messenger

Nowe, dolne menu w widoku czatu zostało tak przebudowane, aby można było w łatwy sposób dzielić się różnymi typami treści. Wszystkie najważniejsze funkcje są teraz lepiej widoczne, co ułatwia korzystanie z nich i zachęca do dzielenia się naklejkami czy lokalizacją. Zmiany w nowym Facebook Messengerze są bez wątpienia na plus.

Najnowsza wersja Facebook Messengera jest dostępna na urządzenia z iOS na pokładzie (od wersji 6 w górę). Wkrótce powinna trafić również na Androida. Na razie brak informacji o zmianach w Facebook Messengerze dla Windows Phone.

Zobacz także:

Rozmowy głosowe w Facebook Messenger już w Polsce!

Korzystacie z Facebook Messenger na Androida lub iOS do czatowania ze swoimi znajomi z Facebooka? Jeżeli tak, to mamy dla Was dobrą wiadomość, która sprawi, że jeszcze chętniej będziecie używać tej aplikacji. Otóż Facebook uruchomił właśnie darmowe rozmowy głosowe w Facebook Messenger! Continue reading “Rozmowy głosowe w Facebook Messenger już w Polsce!”

Facebookowe naklejki dostępne również w Facebook Messenger na Android? Jeszcze nie, ale już teraz możesz je mieć

Facebook MessengerNiedawna aktualizacja Facebook na iOS wprowadziła kilka nowych funkcji, między innymi Chat Heads i stickers – naklejki. Choć Chat Heads pierwsze dostępne były właśnie na Androidzie, to naklejki dostali najpierw użytkownicy urządzeń z iOS na pokładzie. Wygląda jednak na to, że wkrótce pojawią się one również w Facebook Messenger na Android – na razie są ukryte, ale już teraz można z nich korzystać. Jak to zrobić?

Zobacz wszystkie wiadomości o Facebooku!

To proste. Najważniejsze, aby mieć aktualną wersję Facebook Messengera (2.4.2) na swoim telefonie. W ustawieniach powiadomień aplikacji należy uruchomić funkcję Chat Heads – Dymki Czatu. Następnie wystarczy rozpocząć z kimś rozmowę. Aby wyświetlić menu z naklejkami należy palcem nacisnąć w puste pole między krzyżykiem a krawędzią ekranu.

FB Messenger na AndroidTrafienie w to miejsce nie jest łatwe, ale odrobina wprawy i pojawi się nam menu z naklejkami. Jeżeli chcemy pobrać ich więcej, wystarczy kliknąć w ikonkę koszyka, która przeniesie nas do sklepu z naklejkami. Stąd możemy pobrać nowe paczki.

FB Messenger na AndroidFB Messenger na Android

Jak widać, funkcja na razie jest ukryta, ale jej istnienie może świadczyć o tym, że Facebook w najbliższych czasie zaktualizuje Facebook Messengera i udostępni naklejki już oficjalnie.

Powiązane artykuły:

Powiązane programy:

Facebook uruchamia usługę VoIP na smartfony!

Facebook zapowiedział dziś, że uruchomi usługę VoIP (Voice over IP, czyli usługę rozmów przez komputer lub smartfon, podobnie jak w Skype). Od dziś ma być ona dostępna w Wielkiej Brytanii, w aplikacji Facebook Messenger na iOS. Czy to oznacza, że wkrótce powalczy o rynek rozmów ze Skype? Wszystko na to wskazuje!

Continue reading “Facebook uruchamia usługę VoIP na smartfony!”