WWDC 2014: Poznajcie OS X 10.10 Yosemite, nową wersję systemu Apple na komputery

W ubiegłym roku podczas konferencji WWDC mogliśmy zobaczyć zupełnie nowy, przeprojektowany interfejs mobilnego systemu operacyjnego firmy Apple – iOS 7. W tym roku przyszła kolej na OS X, który z wersją 10.10 także otrzymał nowy wygląd. Co ciekawe “Yosemite”, jak nazywa się nowa wersja OS X, przypomina “płaski” dizajn iOS 7. Apple stara się ujednolicić wygląd swoich produktów, co powinno przypaść do gustu użytkownikom obu platform.

WWDC dock w OS X

Ale ta kosmetyczna zmiana to nie wszystko. Przyjrzyjmy się temu, jakie zmiany zostaną wkrótce udostępnione użytkownikom OS X Yosemite 10.10:

  • Zmiany w wyglądzie dotknęły głównie okien oraz ikon. Teraz są one dużo bardziej przejrzyste, czytelne i nowocześniejsze, zgodnie z “płaską” tendencją, która zmieniła wygląd iOS 7. Pojawił się nowy tryb wyświetlania – “ciemna” kompozycja.
  • Zmienił o się Centrum powiadomień, gdzie mamy teraz dostęp do widżetów różnych aplikacji. Można ustawiać je w dowolnej kolejności.
  • Zmiany zaszły także w wielu innych aplikacjach znanych z systemu – Kalendarzu, Safari, Spotlight, Mail itd. Dodano usługę iCloud Drive, czyli funkcję przechowywania plików w chmurze.
  • Znana z iOS usługa AirDrop w końcu umożliwi wysyłanie plików i innych danych pomiędzy smartfonem lub tabletem, a komputerem od Apple. Do tej pory Airdrop umożliwiał tylko wysyłanie danych pomiędzy jednym urządzeniem z iOS lub OS X, a drugim z tym samym systemem. Nie można było więc wysyłać plików np. z komputera do iPhone’a i na odwrót. Teraz się to zmieni. Nowością jest funkcja HandOff. Dzięki niej wasz Mac będzie rozpoznawał z jakiej aplikacji korzystacie na swoim iPhone i wyświetli ją na ekranie komputera – oczywiście, nie dotyczy to wszystkich programów.
  • Pojawił się system powiadomień, który poinformuje Was gdy dostaniecie SMSa, a nawet pozwoli odebrać rozmowę telefoniczną.

Zmiany powinny zostać ciepło przyjęte, zwłaszcza przez tych użytkowników, którzy korzystają także z iOSa. Oba systemy upodobniły się do siebie, nie tylko pod względem wyglądu ale i funkcjonalności. Jeśli nie korzystacie z iPhone’a lub iPada, to najnowsza aktualizacja jest nadal atrakcyjna. Chociażby ze względu na dużo ładniejszy wygląd systemu.

Apple uruchomi też program otwarty program beta dla użytkowników OS X. Teraz każdy będzie mógł zapisać się do testów i samemu na własnej skórze przekonać się jakie nowości znajdą się w kolejnej wersji OS X jeszcze przed jego premierą.

Nowa wersja OS X zostanie udostępniona użytkownikom na jesieni. Aktualizacja będzie darmowa.

Zobacz także:

Źródło:

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze

WWDC 2014 – czego spodziewamy się przed najważniejsżą konferencją Apple?

Dziś o godzinie 19 czasu polskiego, rusza coroczna konferencja Apple WWDC. To najważniejsze takie wydarzenie przygotowane przez korporację z Cupertino. Przeznaczone jest głównie dla twórców oprogramowania, ale czekają na nie również zwykli użytkownicy urządzeń Apple. Firma na pewno zaprezentuje kilka nowości w swoich systemach operacyjnych OS X oraz iOS i pokaże też nowe modele urządzeń.

Oto krótki spis nowości jakich możemy się spodziewać po dzisiejszej konferencji.

  • iOS 8 – nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego dostanie zapewne garść drobnych innowacji oraz poprawek. Po dużej przebudowie systemu w roku ubiegłym, nie ma co liczyć na rewolucyjne zmiany. Najbardziej czekamy na aplikację Healthbook, która pozwalać będzie na monitorowanie … zdrowia użytkowników. Ciekawie zapowiada się nowa opcja multitaskingu, dzięki której będzie można podzielić ekran iPada na dwa osobne pulpity. Można się też spodziewać integracji aplikacji Shazam z Siri, dzięki której cyfrowa asystentka Apple będzie mogła rozpoznawać i identyfikować lecącą w tle muzykę i filmy. W iOS 8 mają się tez pojawić programy znane z OS XTextEdit oraz Preview.iOS 8 Healthbook
  • OS X 10.10 – ten rok będzie właśnie rokiem nowej wersji systemu operacyjnego Apple na pecety. Podczas ubiegłorocznej edycji  konferencji zapowiedziano odświeżenie iOS 7. Na tegorocznym WWDC będzie na odwrót – to OS X 10.10 będzie najważniejszym produktem i to właśnie w tym systemie Apple możemy oczekiwać największej ilości zmian. Na pewno OS X zyska nowy wygląd, który ma przypominać bardziej … iOS 7.WWDC 2014
  • Apple zaprezentuje prawdopodobnie też nową platformę, służącą do zarządzania urządzeniami domowymi. Na razie nie wiadomo o niej zbyt wiele, oprócz tego, że pozwalać będzie na operowanie sprzętem AGD oraz np. oświetleniem z poziomu aplikacji na iOS.
  • CarPlay został zapowiedziany oficjalnie jeszcze w marcu. To rozwiązanie, które zintegruje system iOS z samochodem. Najważniejszą funkcją ma być głosowe sterowanie autem oraz możliwość uruchamianie aplikacji takich jak mapy czy Spotify. Wśród producentów samochodów wspierających taką platformę znalazły się chociażby FerrariHonda, Hyundai, Jaguar, Mercedes-Benz czy Volvo.
  • Wciąż dużo spekuluje się o iWatch, czyli inteligentnym zegarku od Apple. Podobny sprzęt już kilka miesięcy temu zapowiedział Google do spółki z Motorolą. Wygląda jednak na to, że Apple nie spieszy się do wejścia na rynek wearables i także w tym roku nie zobaczymy nowego produktu w tym segmencie urządzeń.

Warto przy tym pamiętać, że wszystko to na razie tylko przypuszczenia oparte o nieoficjalne źródła. Dlatego warto poczekać na samą konferencję – dziś na pewno będziemy oglądać i relacjonować dla Was WWDC, więc zajrzyjcie później po więcej szczegółów!

Zobacz także:

Źródło: TheVerge

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze